Velmistr Rene Latosa

Velmistr Rene Latosa vyučuje a rozvíjí FMA (Filipino martial arts) již více než 30 let. Dodal FMA novou úroveň, a své znalosti sdílí se studenty po celém světě. Rene byl první osobou, která přivedla FMA do Evropy.

Za své začátky v bojových uměních vděčí Rene Latosa etnickému a kulturnímu okolí, v kterém vyrůstal. Rene Latosa se narodil v USA v Kalifornii, kde jeho otec Juan Latosa původem Filipínec zaměstnával mnoho svých krajanů na farmách po celé centrální Kalifornii, která tehdy měla nejrozsáhlejší filipínskou komunitu hned po Manile. Jako malé dítě Rene poprvé zahlédl bojová umění během oslav, kulturních akcí a při toulání se kolem filipínského společenského centra. Později projevil Rene zájem poznat některé bojové umění blíže, a tak na doporučení své matky, která se znala s Angelem Cabalesem, začal ve svých 17 letech s oficiálním tréninkem escrimy v Stockton Escrima Academy. Zde ho vyučoval nejen Angel Cabales, ale také Maximo Sarmiento, Dentoy Revilar a Leo Giron. Angel Cabales se specializoval na serrada escrimu, Maximo Sarmiento na boj s nožem a cadena de mano, Dentoy Revilar na serradu a Leo Giron na Largo mano. Metoda výuky v akademii byla na přísném základě tréninku jeden na jednoho, tedy jeden učitel na jednoho studenta. Tito escrima instruktoři měli velký podíl ve formování základní podoby Latosa Escrima Systému. Největší vliv měl však jeho otec Juan Latosa.

Rene Latosa se nadále vzdělával ve Stockton Escrima Academy a zároveň trénoval i se svým otcem, který mu objasnil koncepty boje, na nichž je Latosa Escrima postavena.

Po pěti letech tréninku musel Rene opustit Stockton kvůli službě v US Air Force. I v této době se věnoval cvičení a zdokonalování svého stylu. Později trénoval několik SWAT týmů a různých policejních jednotek. Následně se dlouhá léta věnoval vývoji a popularizaci filipínského bojového umění Latosa Escrima nejen v USA, ale i v Evropě.

V současné době pokračuje v šíření svého systému formou specializovaných seminářů, které se pravidelně konají i v České republice. Žije v USA v San Franciscu, je ženatý a má tři dcery.