CO učíme

ESCRIMA

Filipínský bojový systém, který Tě naučí bouchat, řezat, sekat a bodat vším, co se Ti dostane do ruky.

Escrima je filipínské bojové umění a znamená v překladu „potýkat se“. Mnoho útoků na ulici bývá ozbrojených. Ať už se jedná o nůž, tyč, láhev nebo jinou zbraň. Pro úspěšnou obranu je třeba znát všechny možnosti dané zbraně. To nejde jinak, než pokud člověk se zbraní netrénuje. Latosa Escrima je dynamický, praktický a velice logický bojový systém. Escrima je plně přenositelný systém, který vás povede přes zacházení se zbraněmi k metodě neozbrojeného boje a filipínského boxu.

Základní principy systému spočívají v konceptech rovnováhy, rychlosti (načasování a vzdálenosti), síly, fokusu a přechodu (na různé zbraně, prostředí atd.). Bojové umění na Filipínách má velmi dlouhé kořeny. Jeho novodobá historie se dá ovšem datovat k objevení filipínského souostroví Ferdinandem Magellanem v roce 1521. Později během španělské kolonizace Filipín se smísily znalosti původních obyvatel s evropským šermem a pravděpodobně tehdy začala vznikat Escrima, jak ji dnes známe. Toto umění boje přivezli filipínští imigranti ve dvacátých letech minulého století do Spojených států amerických.

Existuje mnoho stylů filipínského boje s různými představiteli a názvy. V Latosa Escrimě se využívá celá škála zbraní. Jako primární prostředek k osvojení si základních konceptů se však používá převážně krátká tyč se sekundárním zaměřením na boj beze zbraně.

Escrima je vhodná pro muže i ženy. Pro úspěšné praktikování není potřeba velká síla. Výuka je založena na několika jednoduchých konceptech, přičemž důležité je využití přirozené biomechaniky těla. Hlavní je naučit se naslouchat svému tělu a pochopit jak funguje.

Jako zbraň se dá použít téměř vše: klíče, noviny, lahev vody, telefon, ale především každá část vašeho těla. Krása Escrimy je v tom, že je jen malý rozdíl v používání holých rukou nebo zbraně.

V našich školách praktikujeme Escrimu za podpory GM Rene Latosy. Naši instruktoři pravidelně trénují na zahraničních seminářích přímo pod vedením GM Latosy. Velmistr Latosa zároveň navštěvuje Českou republiku, kde si může každý zájemce  zacvičit přímo se zakladatelem tohoto jedinečného systému.

Na fotce zleva Sifu Zdeněk Kobrle a GM René Latosa.

Chceš to zkusit? Rezervuj si zkušební trénink zdarma!